Skip to content

SCENARIUSZ LEKCJI Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W KLASIE II – ej B GIMNAZJUM

May 22, 2011

Nauczyciel: Marta Ligocka dn.o4.01.2009

Temat: Z muzyką przez wieki.

Czas: 1 jednostka lekcyjna

Cele operacyjne lekcji:

  1. poznawcze:

Uczeń poznaje:

  • fragmenty literatury muzycznej poszczególnych epok:

- Wincenty z Kielczy- Gaude, mater Polonia (średniowiecze)

- Wacław z Szamotuł – Już się zmierzcha (renesans)

- Orlando di Lasso- Matona, mia cara (renesans)

- Antonio Vivaldi- Koncert E-dur z cyklu „ Cztery pory roku” część „Zima” (barok)

- Jerzy Fryderyk Haendel – Alleluja z oratorium „ Mesjasz” (barok)

- Jan Sebastian Bach- Toccata d-moll (barok)

- Wolfgang Amadeusz Mozart- Serenada „Eine kleine Nachtmusik” (klasycyzm)

- Ludwig van Beethoven-Finał z IX symfonii d- moll (klasycyzm)

-Fryderyka Chopina- Preludium e- moll (romantyzm)

-Giuseppe Verdiego – Marsz triumfalny z opery „ Aida” (romantyzm)

-Maurycy Ravel- „Bolero” ( XX w.)

-Maciej Zieliński- muzyka z filmu „ Kryminalni (współczesność)

  1. kształcące:

Uczeń kształci:

    • pamięć muzyczną
    • wyobraźnię muzyczną
    • percepcję i estetyczne przeżycia muzyczne
    • umiejętności malarskie
  1. wychowawcze:

Uczeń uczy się:

  • współpracy z nauczycielem
  • indywidualnej pracy
  • odpowiedzialności za wykonane dzieło
  • dyscypliny i dokładności
  • rozwija zamiłowanie do percepcji muzyki i malowania
  • czynnego udziału w zajęciach

Formy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

Metody:

  • ekspozycji
  • problemowo – analityczna
  • problemowo – twórcza
  • organizowania i rozwijania działalności muzycznej

Środki dydaktyczne:

  1. konwencjonalne:
    • Kartki z przykładami literatury muzycznej
    • Zeszyt
  1. techniczne: odtwarzacz i płyta CD z utworami

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Podanie tematu zajęć.

  4. Rozdanie kartek z przykładami literatury muzycznej / aneks I/.

  5. Prezentacja literatury muzycznej przez nauczyciela / aneks I/.

Po wysłuchaniu utworów uczniowie podają aparat wykonawczy oraz cechy, które ułatwią im rozpoznanie przykładów / w razie potrzeby kilkukrotna prezentacja nagrań/.

      1. Wincenty z Kielczy- Gaude, mater Polonia (średniowiecze)
      2. Wacław z Szamotuł- Już się zmierzcha (renesans)
      3. Orlando di Lasso- matona, mia cara (renesans)
      4. Antonio Vivaldi- Koncert E- dur z cyklu „Cztery pory roku” część „Zima” (barok)

Podczas słuchania utworu uczniowie wykonują ilustrację do prezentowanego nagrania.

      1. Jerzy Fryderyk Haendel- Alleluja z oratorium „Mesjasz” (barok)
      2. Jan Sebastian Bach- Toccata d-moll (barok)
      3. Wolfgang Amadeusz Mozart- Serenada ,, Eine kleine Nachtmusik” (klasycyzm)
      4. Ludwig van Beethoven- Finał z IX symfonii d- moll (klasycyzm)
      5. Fryderyk Chpoin- Preludium e- moll (romantyzm)

Po wysłuchaniu nagrania uczniowie redagują zaproszenie na koncert Fryderyka Chopina, a następnie wybrane osoby je czytają.

      1. Giuseppe Verdi- Marsz triumfalny z opery „ Aida” (romantyzm)
      2. Maurycy Ravel- Bolero (XX w.)
      3. Maciej Zieliński- muzyka z filmu „ Kryminalni” (współczesność)
  1. Samodzielne rozpoznanie przez uczniów prezentowanych utworów / zapisanie rozpoznanych fragmentów muzycznych za pomocą liter A, C, D, F, itd. ../.

Po wysłuchaniu przykładów uczniowie podają prawidłową kolejność liter i odczytują otrzymane hasło – BACH.

  1. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  2. Pożegnanie

Ogniwo rezerwowe

Przeczytanie przez uczniów testu /aneks II/ i zaznaczenie właściwych odpowiedzi.

(…) Kiedy Agnes Jaoui (francuska aktorka) gra nauczycielkę śpiewu Lolity, nocą opuszcza dom antypatycznego pisarza egoisty, nastawia mu na cały regulator kasetę z pieśnią Schuberta „ Do Muzyki”. Można żałować, że tekst tej romantycznej pieśni, jednej z najpiękniejszych, nie jest tłumaczony. Stanowi on puentę filmu, wiąże jego wątki w całość, odsłania jakąś nieutraconą możliwość, tak samo za czasów udręczonego życiem Schuberta, jak i dziś.

Wiersz Franza von Schobera „ Du holde Kunst” brzmi mniej więcej tak: „ O święta sztuko, jak często w złych godzinach wyrywasz mnie z odmętów życia, rozgrzewasz serce, dajesz rozkosz, przenosisz w lepszy świat, sprowadzasz z nieba blysk lepszych czasów. Dzięki ci za to”.

Tadeusz Sobolewski, Noc z Schubertem. Recenzja z filmu „ Popatrz na mnie”

w; „ Gazeta Wyborcza” 21.10.2004

Zadanie 1.

Nauczycielka śpiewu nastawia pieśń;

  1. Roberta Schumanna c) Franza Schuberta
  2. Fryderyka Chopina d) Johannesa Brahmsa

Zadanie 2.

Tekst pieśni „ Do Muzyki” napisał

a)Friedrich Schiller c) Ernest Theodor Amadeus Hoffmann

b) Franz von Schober d) Johann Wolfgang Goethe

ANEKS I

  • fragmenty literatury muzycznej poszczególnych epok:

- Wincenty z Kielczy- Gaude, mater Polonia (średniowiecze)

- Wacław z Szamotuł – Już się zmierzcha (renesans)

- Orlando di Lasso- Matona, mia cara (renesans)

- Antonio Vivaldi- Koncert E-dur z cyklu „ Cztery pory roku” część „Zima” (barok)

- Jerzy Fryderyk Haendel – Alleluja z oratorium „ Mesjasz” (barok)

- Jan Sebastian Bach- Toccata d-moll (barok)

- Wolfgang Amadeusz Mozart- Serenada „Eine kleine Nachtmusik” (klasycyzm)

- Ludwig van Beethoven-Finał z IX symfonii d- moll (klasycyzm)

-Fryderyka Chopina- Preludium e- moll (romantyzm)

-Giuseppe Verdiego – Marsz triumfalny z opery „ Aida” (romantyzm)

-Maurycy Ravel- „Bolero” ( XX w.)

-Maciej Zieliński- muzyka z filmu „ Kryminalni (współczesność)

ANEKS II

(…) Kiedy Agnes Jaoui (francuska aktorka) gra nauczycielkę śpiewu Lolity, nocą opuszcza dom antypatycznego pisarza egoisty, nastawia mu na cały regulator kasetę z pieśnią Schuberta „ Do Muzyki”. Można żałować, że tekst tej romantycznej pieśni, jednej z najpiękniejszych, nie jest tłumaczony. Stanowi on puentę filmu, wiąże jego wątki w całość, odsłania jakąś nieutraconą możliwość, tak samo za czasów udręczonego życiem Schuberta, jak i dziś.

Wiersz Franza von Schobera „ Du holde Kunst” brzmi mniej więcej tak: „ O święta sztuko, jak często w złych godzinach wyrywasz mnie z odmętów życia, rozgrzewasz serce, dajesz rozkosz, przenosisz w lepszy świat, sprowadzasz z nieba blysk lepszych czasów. Dzięki ci za to”.

Tadeusz Sobolewski, Noc z Schubertem. Recenzja z filmu „ Popatrz na mnie”

w; „ Gazeta Wyborcza” 21.10.2004

Zadanie 1.

Nauczycielka śpiewu nastawia pieśń;

  1. Roberta Schumanna c) Franza Schuberta
  2. Fryderyka Chopina d) Johannesa Brahmsa

Zadanie 2.

Tekst pieśni „ Do Muzyki” napisał

a)Friedrich Schiller c) Ernest Theodor Amadeus Hoffmann

b) Franz von Schober d) Johann Wolfgang Goethe

About these ads
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: